İklim Aktivistleri, Küresel İklim Grevi için sokağa çıkıyor

İklim İçin Gençlik, İklim Öncüleri ve İklim İçin Türkiye ekiplerinin çağrı yaptığı ve birçok kurum ile gençlik örgütü tarafından desteklenen 23 Eylül Küresel İklim Grevi, başta İstanbul, İzmir ve Bursa olmak üzere olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek.

Türkiye’de iklim grevleri her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor, grevler daha çok ilde düzenleniyor ve grevlere katılım atıyor. Gençler, yaşadıkları yerlerden hem ülkemizdeki hem dünyadaki karar alıcılara, iklim grevleri ile sesleniyorlar. 25 Mart’ta 5 farklı şehirde Küresel İklim Grevi düzenlenmişti. 23 Eylül’de ise karar alıcılar ve dünya liderlerinden iklim tazminatının ve iklim adaletinin sağlanmasını talep eden gençler “Kâr Değil İnsanlar” sloganıyla bir kez daha bir araya gelecekler. Gençlerin hedefi şehir ve katılımcı sayısını artırarak seslerinin daha yüksek çıkmasını sağlamak.

Türkiye 2030’a Kadar Karbon Salımlarını %35 Azaltsın!

İklim krizinin en çok tehdit ettiği ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Raporlara göre, sıcak hava dalgaları, kuraklık, orman yangınları, sel felaketleri iklim krizinin de etkisiyle artacak. Türkiye’nin de bu krizle mücadele için tüm diğer ülkeler gibi üzerine düşeni yapması gerektiğini savunan Z Kuşağı, Kasım’da Mısır’da düzenlenecek COP27’ye (Küresel İklim Zirvesi), Türkiye’nin “2030’a kadar %35 mutlak azaltım” hedefi koyarak ve bu hedefe yönelik bir yol haritası yaparak gitmesini talep ediyor ve change.org/2030iklimhedefi adresinde başlatılan kampanyayı destekliyor.

egre.jpg


Türkiye 2030’a Kadar Kömürden Çıkmalı

İklim İçin Gençlik Türkiye ekibi, Türkiye’nin iklim krizi ile mücadele etmek için açıkladığı 2053 net sıfır karbon hedefine ulaşmak için acilen 2030 yılına kömürden çıkılacağının açıklanmasını talep eden bir imza kampanyası başlattı.

23 Eylül Küresel İklim Grevi’nde de gençler, karar vericilerden, karbonsuz bir gelecek için “Kömürden Çıkış Eylem Planı” açıklanmasını talep edecekler.

İklim Grevi Programları:

İstanbul

Konum: Selamiçeşme Özgürlük Parkı

16:00: İklim için Sanat Atölyesi
17:00: Basın Açıklaması
17:50: Açık Mikrofon ve Konuşmalar

Konserler:

18:10: Güneş Özgeç
18:40: Can Kazaz
19:10: Buray
Tüm program Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecektir.

u6ku.jpg


İzmir

18:00: Alsancak Gar karşısı – yürüyüş başlangıcı
19:00: Türkan Saylan Önü – Basın Açıklaması
19:30: Alsancak İskele – Vapur ile Karşıyaka’ya geçiş
19:30: Bisiklet turu başlangıç
20:30: Karşıyaka Anıt – Konser

Bursa

22 Eylül Perşembe

17:00: Nilüfer Kent Konseyi’nde pankart ve döviz atölyesi
23 Eylül Cuma

17:00: Görükle Kazım Koyuncu Sanat Sokağı eylem başlangıç noktası
17:30: Nilüfer Gençlik Evi önünde basın açıklaması
18:00: İklim Adaleti Atölyesi
20:00: Belgesel gösterimi

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/iklim-aktivistleri-kuresel-iklim-grevi-icin-sokaga-cikiyor-77002
 
Üst