‘SaBıKa Holding’ kitapçığını dağıtan CHP’liler serbest bırakıldı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından hazırlanan "SaBıKa Holding" isimli broşürü dağıttıkları için gözaltına alınan beş CHP Ankara Gençlik Kolları üyesi, emniyette ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde; CHP Genel Merkezi'nin hazırladığı, "SaBıKa Holding" isimli broşürü dağıtan CHP Ankara Gençlik Kolları üyesi beş kişi, bugün öğlen saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Beş kişi, emniyetteki ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

CHP Genel Merkezi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin koordinasyonunda; “kara para aklama” suçlamasıyla Türkiye ve ABD’de soruşturulan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın yasadışı faaliyetleri ve ilişkileri ile ilgili olarak; “SaBıKa Holding. Bir Karapara-Siyaset-Yargı Hikayesi” başlıklı bir kitapçık hazırlamıştı.

Ali Hikmet Akıllı: Bizim derdimiz, Türk halkına gerçekleri anlatmak​


CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, gözaltılarla ilgili olarak Anka Haber Ajansına konuştu.

Akıllı, partisinin hazırladığı “SaBıKa Holding” başlıklı broşürü dağıtan gençlik kolları üyelerine yapılan gözaltı işlemine ilişkin, “(Savcının) 24 saat içerisinde buna ilişkin toplatma kararını, yasaklama kararını ibraz etmek zorunda. Böyle bir toplatma kararı şu ana kadar yok. Eğer böyle bir toplatma kararı yoksa ve alınamazsa bugün yapılan işlem, artık siyaseten haksızlığı, hukuksuzluğu bir yana suç sayılacak bir işlem haline gelecektir” dedi.

Akıllı, şöyle konuştu:

“Bugün Türk siyaseti, maalesef yeni bir yargı müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. CHP tarafından hazırlanan bu gördüğünüz, ‘SaBıKa Holding’ başlıklı broşür, son günlerde gündemimize sıkça gelen bir ismin, Sezgin Baran Korkmaz isimli şahsın ekonomik ve siyasi faaliyetlerini ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini gözler önüne seren bir broşürdür. Bugün sabah saatlerinde Cebeci Kampüsü önüne bunu dağıtmak üzere giden gençlik kollarımızdan beş kardeşimiz, güvenlik güçlerince gözaltına alındı. Her ne kadar kendileri bunun bir gözaltı işlemi olmadığını söyleseler de hem sağlık muayenesinden geçirilmiş olmaları hem telefonlarının kapatılmış olması hem de en önemlisi rızaları dışında götürülmüş olmaları gösteriyor ki bu açık bir gözaltına alma işlemidir. Arkadaşlarımız, şu anda ifade vermekteler. Yöneltilen suçlama, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘kamu görevlisine kamu görevinden dolayı hakaret’. Ne bizim ne arkadaşlarımızın ne de CHP’nin kimseye hakaret etmek gibi bir derdi yok. Bizim derdimiz, Türk halkına gerçekleri anlatmak. Bunu yapmaya da devam edeceğiz. Ne bu tür gözaltılar ne davalar ne de mahkumiyetler bizi bu yolumuzdan geri çevirmeye yetmeyecektir.

Sorduğumuzda gözaltı gerekçesini, savcılık talimatı söyleniyor. Peki bu talimat nereden geliyor? Söylenene göre, Zonguldak’ta verilmiş bir toplatma kararına dayanıyor ama bugüne kadar ne bize, Ankara örgütüne ne Zonguldak örgütümüze ne de partinin herhangi bir birimine ulaşmış böyle bir toplatma kararı yok. Anlaşılıyor ki savcılık, bunu Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki gecikmesinde sakınca bulunan hallerdeki yetkisine dayanarak yapıyor. Evet, Cumhuriyet savcısının böyle bir yetkisi var. Suç işlenmesi halinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcının suç konusu materyali toplatma yetkisi var. Ancak 24 saat içerisinde buna ilişkin toplatma kararını, yasaklama kararını ibraz etmek zorunda. Takip edeceğiz hep birlikte. Böyle bir toplatma kararı şu ana kadar yok. Eğer böyle bir toplatma kararı yoksa ve alınamazsa bugün yapılan işlem, artık siyaseten haksızlığı, hukuksuzluğu bir yana suç sayılacak bir işlem haline gelecektir.”"

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/sabika-holding-kitapcigini-dagitan-chpliler-serbest-birakildi-29770
 
Üst