Finlandiya Madenciliğe Yeni Bir Vergi Getiriyor

İskandinav ülkesi Finlandiya'nın maliye bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Finlandiya hükümetinin madencilik endüstrisi tarafından çıkarılan minerallere yeni bir vergi getirmeyi planladığını söyledi.

Avrupa Birliği'nin piller ve diğer ürünler için kullanılan en büyük bilinen mineral rezervlerinden bazıları, diğerleri arasında nikel, çinko, lityum, kobalt ve altın üreten yaklaşık 40 operasyonel madenin bulunduğu Finlandiya'da bulunmakta.

Bakanlık, Finlandiya'nın şimdiye kadar mineraller için vergi toplamadığını, ancak hükümetin şimdi metalik minerallerin vergilendirilebilir değeri üzerinden %0,6 ve diğer mineraller için çıkarılan ton başına 0,2 avroluk bir telif hakkı getirmeyi teklif ettiğini söyledi.

Yeni vergi ile hükümet, %60'ı madenlerin bulunduğu belediyelere ve %40'ı merkezi hükümete yönlendirilmek üzere yılda yaklaşık 25 milyon avro (24.1 milyon $) toplayabileceğini hesaplıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Verginin amacı, yenilenemeyen doğal kaynaklar olarak madenlerin niteliğini dikkate almak ve kullanımları için topluma makul bir tazminat yönlendirmek" dedi.

Finlandiya parlamentosunda onay bekleyen yeni verginin 2024 yılının başından itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor.

(1 dolar = 1,0376 euro)


Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/finlandiya-madencilige-yeni-bir-vergi-getiriyor-2905
 
Üst