Girlevik 2 Mercan Hidroelektrik Santrali Özelleştirilecek!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Girlevik 2 Mercan Hidroelektrik Santrali’ni özelleştirecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Erzincan Merkezde bulunan, Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait, 11,58MWe işletme kapasiteli Girlevik 2 Mercan Hidroelektrik Santrali’ni (HES) özelleştirmek için ihale yapacağını duyurdu.

Başkanlığın Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, santralin işletme hakkının verilmesi için birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle ihale yapılacak.

Yapılacak ihaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. İhaleye katılmak isteyenler, 1.500.000 TL tutarında geçici teminat yatıracaklar.

İhale şartnamesi ve tanıtım dokümanı, bankaya yatırılacak 5.000 TL karşılığında, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan alınabilecek.

Tekliflerin en geç 23 Kasım 2021 günü, saat 17.00’ye kadar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na elden teslim edilmesi gerekiyor.


Girlevik 2 Hidroelektrik Santrali

Erzincan'ın Merkez ilçesinde Mercan Deresi üzerindedir. Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 11,58 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 734. Erzincan'ın ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 326. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Girlevik 2 HES ortalama 29.712.248 kilovatsaat elektrik üretimi ile 8.181 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.###/haber/girlevik-2-mercan-hidroelektrik-santrali-ozellestirilecek-1330
 
Üst