Hükümetlerden Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi!

Tüm ülkeleri yeni kömürlü santrallerinin inşaatını durdurma taahhüdü vermeye teşvik etmeyi amaçlayan bazı ülkeler “Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi”ni duyurdu.

BM Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu toplantısında görüşülen konuda, yeni bir Enerji Sözleşmesi şeklinde yapılan duyuru, imzacıların kömürlü santral inşaatlarını sona erdirmek ve iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkilerini kabul ederek diğer ülkelere örnek olmak için kararlı adımlar atma taahhüdünü işaret ediyor.

Sri Lanka, Şili, Danimarka, Fransa, Almanya, Karadağ ve Birleşik Krallık'ın da aralarında bulunduğu bir grup ülke hükümeti, 1,5 derece hedefini ulaşılabilir kılmak için, BM İklim Zirvesi COP26 öncesi tüm ülkeleri yeni kömürlü santrallerinin inşaatını durdurma taahhüdü vermeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Görüşme sonrasında “Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi” duyuruldu.

Sözleşmeyi imzalayan ülkeler, birçok ülkenin ekonomik açıdan bu sözleşmeye uymaları halinde zarar göreceğini bildikleri için o ülkelere özel destek paketleri hazırlanıyor.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.###/haber/hukumetlerden-yeni-komur-santrali-yok-sozlesmesi-1329
 
Üst