Kortların yeni prensesi Emma Raducanu: Uçak biletini erken tarihe almıştı

Tenis dünyasının en prestijli turnuvalarından ve sezonun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık, yeni yıldızlar çıkarmaya devam ediyor. Yakın tarihte, Naomi Osaka, Bianca Andreescu ve kortların kraliçesi olan Serena Williams gibi büyük potansiyelli raketlerin kariyerlerinin ilk Grand Slam şampiyonluklarını yaşadığı turnuva olan Amerika Açık, bu sefer kapılarını Emma Raducanu’ya açtı.

Sezonun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık’ta tek kadınlarda şampiyon sürpriz bir isim oldu. Amerika’nın büyülü havasına son olarak 18 yaşındaki Büyük Britanyalı Emma Raducanu katılarak, turnuvanın mihenk taşları arasına adını yazdırdı. Birçok potansiyelliğ genç ismin ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazandığı Amerika Açık’ta final müsabakasını 18 yaşındaki Emma Raducanu ile 19 yaşındaki Leylah Fernandez oynadı.

Dünya-Hali1-1-300x200.jpg

Emma Raducanu


44 YIL SONRA BRİTANYA TARİHİNDE BİR İLK

ABD Açık’ta şampiyon olan 18 yaşındaki Büyük Britanyalı Emma Raducanu, ülkesinde tarihe geçti. New York’ta düzenlenen turnuvanın şampiyonluk karşılaşmasını 6-4 ve 6-3’lük setlerle 2-0 kazanan Raducanu, 44 yıl sonra Grand Slam kazanan ilk Büyük Britanyalı kadın tenisçi olarak tarihe geçti. Tenisin doğduğu ülke olan İngiltere’de 44 yıldır herhangi bir kadın tenisçi şampiyon olamıyordu. Son şampiyonluk ise 44 yıl önce İngiltere’de düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Virginia Wade tarafından gelmişti.

BİLETLER İPTAL KAPTAN

Çinli bir anne ile Rumen bir babanın kızı olarak Kanada’da dünyaya gelen şampiyon tenisçi Emma Raducanu, 2 yaşında İngiltere’ye göç etti ve tenis sporuna 5 yaşında ada ülkesinde başladı. Henüz 18 yaşında olan İngiliz raket, kazandığı şampiyonluk ile birçok rekoru da kırmış oldu. Raducanu’nun şampiyonluğunu kıymetli kılan sebeplerden birisi de elemelerden gelip ABD Açık’ı kazanan ilk tenisçi olması. Turnuva boyunca 10 maç oynayacağını dahi hayal etmemiş olacak ki, Britanyalı sporcu, ülkesine olan dönüş biletini bile erken tarihe almıştı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTeniste yeni yüzler​

    dFederer ulaşılmazı istiyor!​

    dAlayına smaç: Ebrar Karakurt​
DepoPhotos_17185801-255x300.jpg

İDOLLERİ ROMANYA VE ÇİN’DEN

18 yaşındaki genç sporcuya tenis kariyeri boyunca iki şampiyon sporcu yoluna ışık tuttu. Hem annesinin hem de babasının memleketinden olan sporcuları idol olarak benimseyen Emma Raducanu, verdiği bir demeçte, ‘’Rumen Simona Halep ve Çinli Li Na’yı örnek alıyorum. İki şampiyon sporcudan da yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Halep’in atletik özellikleri, Li Na’nın da güçlü vuruşları bana bu yolda rehberlik ediyor.’’ demişti.

ŞAMPİYONLUK SONRASI 2.5 MİLYON DOLAR KAZANDI: YENİ ANLAŞMALAR KAPIDA

Emma Raducanu’nun kırdığı rekorlar arasında tarihin en genç final oynayan ve şampiyon olan tenisçi olması da yer alıyor. Britanyalı sporcu, modern tenisin başlangıcı kabul edilen 1968 yılından bu yana büyük turnuvalarda finale kalan en genç oyuncu oldu. Raducanu, daha önce 2021 Wimbledon Turnuvası’nda son 16’ya kalarak, son 42 yılda bunu başaran en genç Büyük Britanyalı tenisçi unvanını da almıştı. İstikrarlı bir şekilde kendini geliştiren ve dünya klasmanında 361’inci sırada iken bu yıl hızlı bir şekilde 150. sıralara çıkan Raducanu, ABD Açık Tenis Turnuvasını kazanarak ceine 2.5 milyon dolar para koydu. Tarihin final oynayan en genç sporcusu olan Raducanu için ise sponsorluk anlaşmaları kapıda. Daha şimdiden 100 milyon dolarlık bir anlaşma ile kapısı çalınan Raducanu’nun tarihi başarısı sonrası İngiltere Kraliçesi Elizabeth, bir mektupla teşekkür ederek olağanüstü başarısını kutladı.
 
Üst