Pakistan, "Ahlak dışı" içerikleri yasakladı

Pakistan'ın yerel basındaki haberlere göre, Bilgi Teknolojisi ve Telekomünikasyon Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal medya platformlarının 3 ay içerisinde ülkede ofis açması ve Pakistan Telekomünikasyon Ajansına (PTA) kayıt olması gerektiği belirtildi.

Yeni değişiklikle birlikte, sosyal medya platformlarında İslam dinine, ülkenin güvenliğine, kamu düzenine ve ülkenin bütünlüğüne karşı içeriklerin paylaşılmasına ve canlı yayın yapılmasına izin verilmeyecek. Sosyal medya platformları da söz konusu kurallara aykırı içerikleri PTA’nın yönlendirmesiyle 48 saat içerisinde kaldıracak. Bu kuralları yerine getirmeyen sosyal medya platformları 3 milyon dolar ceza ödeyecek.

"Ahlak dışı" içeriklere ceza​


Bilgi Teknolojisi ve Telekomünikasyon Bakanı Aminul Hak, yeni sosyal medya kurallarıyla Pakistanlı kullanıcıların tam olarak ifade özgürlüğüne sahip olacağını ve bu kuralların Pakistanlı kullanıcılarla sosyal medya örgütleri arasında ilişki kurmada önemli rol oynayacağını söyledi.

Hak, aşırılık, terör, nefret suçu, pornografi ve şiddet içerikli canlı yayınların yasaklanacağını, sosyal medya platformlarının da ülkenin güvenliğine ve onuruna karşı içerikleri kaldıracağını ifade etti.

Hak ayrıca ahlak dışı ve müstehcen içeriklerin yayılmasının cezalandırılabilir suç sayılacağını, ülkenin kültürüne veya herhangi bir kişiye karşı içeriklere de izin verilmeyeceğini belirtti.

Pakistan'dan trans kadınlar için okul 10 temmuz​


Fadaat Medya kuruluşuna bağlı The New Arab haber sitesinin 10 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı habere göre, muhafazakâr bir ülke olan Pakistan'ın eğitim sisteminde cinsel kimlikleri yüzünden zorbalığa uğrayan çocuklar için okul açıldı. Okulun devlet destekli olması yönüyle ilk olma özelliği taşıyor.

Khawaja Sira (Urdu dilinde hadımlar, intersexler ve translar için kullanılan bir ifade) topluluğunun tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor ve Güney Asya'da 3. cinsiyet olarak kabul ediliyor. Birçoğu aileleri tarafından dışlanıyor ve yaşamlarını idame ettirmek için dans etmek, dilencilik ve **** işçiliği yapıyor.

Pakistan'da yaşayan trans kadınlar geleneksel olarak düğünlere, eğlencelere ve partilere çağrılıyor.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/pakistan-ahlak-disi-icerikleri-yasakladi-29771
 
Üst