Samoyed köpek ırkının özellikleri

Samoyed Kökeni Samoyed, Sibirya kökenlidir. Ortaya çıktığı dönemlerde avcılık yaparak insanlara yardımcı olmuştur. 1889 yılında Robert Scott, köpeklerden birkaçını İngiltere’ye getirdi ve Samoyed, dünyada tanınmaya başladı. Birçok köpek ırkına göre popülerliği yeni sayılabilir. Samoyed, uyumlu bir karaktere sahip olduğu için ev yaşamına uyum sağlayabilen bir köpektir. Samoyed Fiziksel Özellikleri Samoyed ırkı köpekleri diğer köpeklerden ayırt edebileceğiniz en belirgin özelliği, gülen yüzüdür. Sürekli gülümseyerek bakan bu köpekler, beyaz, kabarık bir kürk yapısına sahiptir. Soğuk iklim köpeği olduğu için kürkü çift katmanlıdır. Orta büyüklükte bir köpektir. Samoyed fiyatlar, köpeklerin fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Boyları ortalama 55 cm, kiloları ortalama 25-30 kg kadardır. Renkleri beyaz, krem rengi ve açık kahve olabilir. Kürkleri kalın, kabarık, parlak bir dokuya sahiptir. Kürk yapısından dolayı sıcak havaları sevmez ve bunalır. Mevsimsel olarak yılda iki kez tüy döken bu köpeklerin tüy dökme eğilimleri fazladır. Ömürleri ortalama 12-14 yıldır. Samoyed Karakter Özellikleri Samoyed, Sibirya’da yaşayan ve yaşadığı dönemde av köpeği olarak insanlara yardımcı olan bir köpek ırkıdır. Oyuncu, arkadaş canlısı, uyumlu, inatçı bir karakteri vardır. Eğitim vermek zor olabileceği için ilk kez köpek sahiplenecek kişilere tavsiye edilmemektedir. Samoyed, neşeli, hareketli bir yapıya sahiptir ve evin içerisinde sürekli hareket halinde olacaktır. Eğitim aşamasında sıkılmaması için birden çok görev vermeli, sert davranmamalısınız. Sert komutlar almak davranış bozukluğu oluşmasına neden olabilir. Egzersiz ihtiyacı çok yüksek olduğu için günde 2-3 saat kadar dışarı çıkarmalısınız. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşsa da sosyalleştirilmediğinde hayvanları kovalayacaktır. Küçük yaşlarda eğitim vererek sosyal, uyumlu bir köpek olmasını sağlayabilirsiniz. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı sürece ev yaşamına uyum sağlayabilirler. Havlamayı çok sever, havlamasını ne zaman durduracağını bilemez. Bu nedenle apartman yaşamına uyum sağlamakta zorlanabilir. Samoyed Bakımı Samoyed, bakımı ve eğitilmesi zor olan bir köpek ırkıdır. Bu köpekler, iyi eğitilmediklerinde saldırma eğilimi gösterebilir, çocukları ve hayvanları kovalayabilirler. Tehlike sezdiğinde, özel alanına müdahale edildiğinde havlarlar ve havlamayı severler. Bu nedenle küçük yaşlarda sahiplenmeniz ve sosyalleştirmeniz önemlidir. Samoyed, iyi bir eğitim aldığında dost canlısı, sosyal, uyumlu bir köpek olacaktır. Diğer evcillerle birlikte yaşayabilir. Sahibine çok bağlı olsa da yalnız kalmaktan huzursuz olan bir köpek değildir. Günde 5-6 saat yalnız kalabilir. İnatçı bir karakteri olduğu için inatlaşmamalı ve sert davranmamalısınız. Orta düzeyde eğitilebilir olan bu köpeklere eğitim verirken sıkılmaması için farklı görevler vermelisiniz. Tuvalet ve beslenme düzenlerini oluşturmanız zor olmayacaktır. Kilosuna ve yaşına göre kaliteli mamalar tercih etmeli, tüylerini haftada 2-3 kez fırçalamalısınız. Diş, tırnak ve kulak bakımlarını da her hafta düzenli olarak yapmanız gerekir. Samoyed SahiplenmeSamoyed, ev yaşamına uyum sağlayan bir köpek olsa da bahçede yaşamak için daha uygun bir karakteri vardır. İyi eğitildiğinde av köpeği olarak insanlara yardımcı olabilirler. Popüler köpek ırklarından biridir ve genellikle ücretli sahiplendirilir. Samoyed sahiplenme, ortalama 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik gösterir. Köpeğin safkan olması, şeceresi, yaşı, eğitimi, sağlık durumu gibi etkenler, fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olur. KAYNAK=

Kaynak : https://medyabar.com/haber/9108227/samoyed-kopek-irkinin-ozellikleri