Tokat Turhal Barajı İnşaatında Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

43 Bin 660 Dekar Arazi Suya Kavuşacak

Bu kapsamda “Tokat Turhal Barajı’nın temelden yüksekliği 121 metre olup, barajın tamamlanması ile Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temini ve 0,79 megavat kurulu gücüyle enerji üretimi sağlanacak ve 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Ayrıca Turhal ilçe merkezi de taşkından korunacaktır.

Milli Ekonomiye 57 Milyon TL Katkı

İşin muhtevasında; baraj gövdesi, batardolar, dolusavak, enerji kırıcı yapı, derivasyon tüneli, enjeksiyon işleri, baraj tesisleri elektrik ve mekanik işleri, taş duvar, baraj ulaşım yolu, relokasyon yolu ve sanat yapıları bulunmakta olup, 2022 yılı sonu itibari ile tamamlanacak olan barajda %71 seviyesinde iş gerçekleşmiştir.

Söz konusu projenin tamamlanması neticesinde, 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.293 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 57 Milyon TL katkı ve 1.268 kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.


Kaynak:

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...inda-calismalar-tum-hiziyla-devam-ediyor-1939
 
Üst