Van İçin Yeni Bir Gölet Tamamlanıyor!

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Son yıllarda Van’da sayıları artan baraj ve göletlere bir yenisi daha ekleniyor

Van tarımı için yeni bir gölet yükseliyor. Devlet Su İşleri, yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Van genelinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Van İli İpekyolu ilçesi Beyaztaş Gölet’inde çalışmalar tamamlandı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki göletin temelden yüksekliği 28 m, depolaması 500.000 m3 olup, 730 dekar tarım arazisi suya kavuşacak.

Van İpekyolu Beyaztaş Gölet’inin 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.258 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 918.340 TL katkı sağlaması ile birlikte yaklaşık 66 kişiye de istihdam sağlayacak.


Kaynak:

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/van-icin-yeni-bir-golet-tamamlaniyor-2006
 
Üst