Yeşil sahalarda bir dönem kapanıyor mu?

Fatih-Terim-Ersun-Yanal-Şenol-Güneş-Mustafa-Denizli-300x195.jpg

Samet Aybaba (66), Ersun Yanal (60), Aykut Kocaman (56), Fatih Terim (68) derken Mustafa Denizli de (72) çalıştırdığı Altay ile yollarını ayırdı. Bu isimlere halen boşta olan Şenol Güneş (69), Yılmaz Vural (69), Mesut Bakkal (57), Ziya Doğan (61) gibi isimleri de eklediğimizde, karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor. Kendini iyi yetiştiren genç teknik adamlar ya da kendini sürekli yenileyen hocalar başarılı olurken; bir zamanlar el üstünde tutulan isimler yavaş yavaş devirlerini tamamlıyor. Kulüplerin tercihi artık genç teknik adamlar. Şu an 11 kulübün teknik direktörü, 30’lu ve 40’lı yaşlarda.

Abdullah Avcı ve Mustafa Denizli

Süper Lig’de görevden ayrılan son teknik adam, 72 yaşındaki Mustafa Denizli (sağda) oldu.


YAŞ ORTALAMASI, 5 AYDA 9 YAŞ GENÇLEŞTİ

Süper Lig’de görev alan teknik direktörlere baktığımızda, sezon başındaki yaş ortalaması ile 20. hafta sonundaki yaş ortalaması arasında ciddi bir fark oluştuğunu görüyoruz. Teknik adamların sezon başında, yani 13 Ağustos 2021 itibarıyla 52,20 olan yaş ortalaması, kapanış maçının 10 Ocak 2022’de oynandığı 20. hafta sonunda 43,70’e düştü. Yani, 5 ayda yaklaşık 9 yaş gençleşti.


Bu arada hemen şu notu düşelim: Altay’dan ayrılan Mustafa Denizli’nin yerine iki isim öne çıkıyor; Ünal Karaman ve Çağdaş Atan… Karaman 55, Atan ise 41 yaşında. Biz 20. hafta sonundaki ortalamayı Ünal Karaman’ın yaşı üzerinden hesapladık. Çağdaş Atan gelir ise ortalama 43,05’e düşecek ve Süper Lig’deki hocalar daha da gençleşecek.

İlhan Palut, Erol Bulut

Gaziantep FK Teknik Direktörü Erol Bulut (46) ve Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut (45).


HİÇ DEĞİŞMEYEN 6 TEKNİK ADAMIN YAŞ ORTALAMASI 50

Süper Lig’deki 20 takımın 14’ü en az bir kez hoca değişikliğine giderken; sadece 6 takım aynı çalıştırıcılarla yollarına devam ediyor. Lider Trabzonspor’da 58 yaşındaki Abdullah Avcı, Kasım 2020’den; ikinci Konyaspor’da 45 yaşındaki İlhan Palut, Şubat 2021’den; altıncı Hatayspor’da 44 yaşındaki Ömer Erdoğan, Ağustos 2020’den; yedinci Gaziantep FK’da 46 yaşındaki Erol Bulut, Mayıs 2021’den; sekizinci Sivasspor’da 58 yaşındaki Rıza Çalımbay, Haziran 2019’dan; on dördüncü Giresunspor’da ise 50 yaşındaki Hakan Keleş, Ağustos 2020’den bu yana görev yapıyor. Süper Lig’de değişmeyen hocaların yaş ortalaması ise 50,16.

Fatih Terim, Galatasaray, Denizlispor, Türkiye Kupası

Galatasaray’dan 4. kez ayrılan Fatih Terim, 68 yaşında.


EN YAŞLI 5 TEKNİK ADAMIN YAŞ ORTALAMASI 64,40

Bu sezon Süper Lig’de takım çalıştırıp da arka arkaya gelen başarısızlıkların ardından yollarını ayırmak zorunda kalan en yaşlı 5 isme baktığımızda ise yaş ortalamasının 64,40 olduğunu görüyoruz. Samet Aybaba (Adana Demirspor), Ersun Yanal (Antalyaspor), Aykut Kocaman (Başakşehir), Fatih Terim (Galatasaray) ve Mustafa Denizli (Altay), ortalama olarak, bu sezon hiç değişmeyen 6 teknik adamdan 15 yaş daha büyük.

Nuri Şahin, Antalyaspor

Antalyaspor’un 33 yaşındaki çalıştırıcısı Nuri Şahin, Trabzonspor galibiyetinin ardından böyle sevinmişti.


EN ÇOK ANTALYASPOR GENÇLEŞTİ

Süper Lig’deki hoca değişikliklerinde en çok gençleşen takım Antalyaspor oldu. 60 yaşındaki Ersun Yanal’ın yerine takımın oyuncusu pozisyonundaki Nuri Şahin’i (33) getiren Akdeniz ekibi, teknik direktörünü 27 yaş birden gençleştirdi. Kırmızı-Beyazlı ekip, Nuri Şahin yönetiminde daha başarılı sonuçlar almaya başladı.

Emre Belözoğlu, Başakşehir

41 yayşındaki Emre Belözoğlu, Aykut Kocaman’ın ardından Başakşehir’i uçuşa geçirdi.


BAŞAKŞEHİR 15, GALATASARAY 9 YAŞ GENÇLEŞTİ

Gençleşmede Antalyaspor’u Göztepe, Başakşehir ve Galatasaray takip etti. Göztepe, Ünal Karaman – Nestor El Maestro değişikliğiyle 17; Başakşehir, Aykut Kocaman – Emre Belözoğlu değişikliğiyle 15; Galatasaray ise Fatih Terim – Domenec Torrent değişikliğiyle 9 yaş gençleşti. Göztepe’nin gençleşmesi sahaya tam olarak yansımasa da Emre Belözoğlu, Başakşehir’i adeta uçuşa geçirdi. İstanbul ekibi, Belözoğlu ile çıktığı 12 maçta hiç yenilmezken; 8 galibiyet ve 4 beraberlikle düşme hattından üçüncü sıraya yükseldi. İspanyol Torrent’in Galatasaray’da ne yapacağı ise merak konusu. Bu arada, 41 yaşındaki Çağdaş Atan ile sezona başlayıp en son 32 yaşındaki Francesco Farioli’yi takımın başına getiren Alanyaspor’un da 9 yaş gençleştiğini belirtelim.

Fenerbahçe, İsmail Kartal

Fenerbahçe, Vitor Pereira’nın ayrılmasından epey sonra 60 yaşındaki İsmail Kartal’ı takımın başına geçirdi.


KAYSERİSPOR 12, FENERBAHÇE 7 YAŞ YAŞLANDI

Teknik direktör değişikliklerinin ardından en çok yaşlanan takımlar ise Kayserispor, Karagümrük ve Fenerbahçe oldu. Sezona Yalçın Koşukavak (49) ile başlayıp Hikmet Karaman (61) ile devam eden Kayserispor 12; sezona Francesco Farioli (32) ile başlayıp Volkan Demirel (40) ile devam eden Karagümrük 8; sezona Vitor Pereira (53) ile başlayıp İsmail Kartal (60) ile yoluna devam eden Fenerbahçe ise 7 yaş yaşlandı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dFutbolun 2. Yılmaz Vural’ı: Samet Aybaba​

    dMilli Takım’ın en başarılı teknik direktörü; Yanal mı, Terim mi, Güneş mi, Denizli mi?​

    d29 yaşında teknik direktör mü olur!​
Elbette yaş, başarı için tek kriter değil. Ama son dönemde hem Avrupa hem de Türk futboluna baktığımızda, kendini iyi yetiştiren genç teknik adamların ve kendini sürekli yenileyen hocaların daha başarılı olduklarını görüyoruz. Hem Avrupa’da (mesela Jose Mourinho) hem de Türkiye’de sizce de bir devir kapanmıyor mu? Ne dersiniz?
 
Üst